תפריט

הלם קרב – פוסט טראומה

דף הבית הלם קרב – פוסט טראומה
הלם קרב

פוסט-טראומה, או בשמה האחר הפרעה בתר-חבלתית הינה מונח מתחום הפסיכיאטריה המתייחס למצב בו מתפתחת הפרעה מתחום הפסיכיאטריה לאחר חווית אירוע טראומתי.
מי שלוקה בהפרעה זו עלול לסבול בין היתר מתופעות כגון מחשבות חודרניות, סיוטים, פחד, חרדה, הסתגרות, עצבנות ועוד.

פוסט טראומה בצבא

חיילים רבים בצה"ל שחוו אירועים טראומתיים בשירותם, כגון המצאות בסכנת מוות או חשיפה למראות קשים של פצועים או הרוגים, פיתחו בעקבות כך תגובה נפשית חריגה, שלוותה בתופעות שהוזכרו לעיל, וגרמה לשינוי חד באופן התנהגותם וביכולתם להמשיך בשירות הצבאי ובהמשך בחייהם באזרחות.

כתבה מתוך ראיון עם אברי גלעד על פוסט טראומה וזכויות משפטיות לנפגעים:

מורכבות של פוסט טראומה

למרבה הצער, ומניסיוני בתחום ייצוג נכי צה"ל, חיילים רבים שלקו במהלך שירותם בפוסט-טראומה לא הבינו את מצבם ולא השלימו עם העובדה שהינם זקוקים לטיפול פסיכיאטרי וניסו להמשיך בחייהם אך ללא הצלחה.
כך למשל, לוחמים רבים שלחמו במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון הראשונה החלו לטפל בעניינם רק בעשור האחרון וזאת לאחר שבמשך שנים ארוכות סבלו מפגיעה נפשית קשה שהגבילה אותם בחייהם ופגעה קשות ביכולתם להשתלב בשוק העבודה וביכולתם לנהל חיי משפחה תקינים.

לשמחתי הרבה, בשנים האחרונות קיימת מודעות רבה יותר לנושא זה הן בקרב המשרתים בכוחות הביטחון והן בקרב צה"ל, אך עדיין קיימים מקרים רבים בהם חיילים פגועים "נופלים בין הכיסאות" ומסיימים את שירותם פגועים נפשית וללא כל טיפול.

הלם קרב תסמינים

אם התחלת לסבול מתופעות נפשיות חריגות לאחר חשיפה לאירוע טראומתי, כגון מחשבות חוזרות אודות האירוע, קשיי הרדמות, סיוטים, עצבנות, הסתגרות, המלצתי היא כי תפנה ללא דיחוי לגורם ברה"ן ביחידה על מנת לקבל טיפול. טיפול מתאים ובזמן עשוי לסייע לך במצבך ואף למנוע התדרדרות נוספת והופעת תופעות אחרות.

שחרור מצה"ל בעקבות הלם קרב

ככל שהוחלט לשחרר אותך משירות, בעקבות מצבך הנפשי או עקב סיום תקופת השירות מומלץ כי תשקול להגיש תביעה כנגד משרד הביטחון על מנת שיכיר בזכותך לפי חוק הנכים ויגיש לך טיפול רפואי.
יצוין כי בתביעה זו תתבקש להמציא עדויות אודות האירוע הטראומתי, לתאר את התופעות מהן הנך סובל בעקבותיו, ולהציג עדויות על פיהן לא סבלת מתופעות אלו ו/או מפגיעה דומה טרם שרותך וטרם האירועים הטראומתי.

משך התביעה על הלם קרב

חשוב מאוד להגיש את התביעה למשרד הביטחון תוך 3 שנים מיום השחרור משירות שאחרת התביעה עלולה להתיישן וקצין התגמולים לא ידון בה, או שיהיה קושי לברר את העובדות ולהוכיח את טענותיך, דבר שיפגע בסיכויי הצלחתה.

היחידה לתגובות קרב

היחידה לתגובות קרב הוקמה על ידי משרד הביטחון על מנת לתת מענה רפואי ושיקומי לנפגעי  הלם קרב שלקו בתופעה בעקבות שירותם. מידע נוסף על היחידה לתגובות קרב ופרטים ליצירת קשר תמצו בסרטון שבתחתית העמוד.

מאמר זה מנוסח בלשון זכר אך הוא מיועד לגברים ולנשים כאחד.

חשוב להדגיש כי המידע במאמר זה מובא באופן כללי לידיעה בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי, לעולם יש לבחון כל מקרה לגופו בכדי למצות את כלל הזכויות, ולפעול בדרך הנכונה ביותר עבורכם. 

לקבלת ייעוץ ראשוני ובחינה פרטנית של סיכויי תביעתכם אתם מוזמנים להשאיר פרטים וניצור קשר בהקדם.

אנו נלווה אותך בכל התהליך בצורה אנושית, מקצועית ומהימנה.
ניתן לבצע את כל התהליך בטלפון, בשיחת זום או בפגישה פרונטלית לבחירתך.

לשיחת יעוץ ללא עלות השאירו פרטים:

  אולי יעניין אותך גם...

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון חבלה רשומה

  תביעה נגד משרד הביטחון חוק התיישנות אנשי כוחות הביטחון כגון חיילים, שוטרים וסוהרים שנפגעו במהלך ועקב שירותם, רשאים להגיש תביעה למשרד…

  האם קיים קשר בין סוכרת ל – ptsd

  האם ptsd גורם לסוכרת ? כל התשובות במאמר הבא: הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) וסוכרת הם שני מצבים שונים מאוד,…

  קצין תגמולים במשרד הביטחון

  שכר טרחה עורך דין משרד הביטחון

  תפקידו של עו"ד לענייני משרד הביטחון עורך דין משרד הביטחון הוא עורך שמתמחה בייצוג נפגעים מול קצין תגמולים במשרד הביטחון….

  אחוזי נכות פוסט טראומה PTSD

  אחוזי נכות פוסט טראומה PTSD

  שלב ראשון – הכרה בפוסט טראומה לאחר שקצין התגמולים קבע שאתה או את סובלים מפוסט טראומה שהופיעה במהלך ועקב תנאי…

  קביעת אחוזי נכות על ידי ועדות רפואיות

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – לא מפחידות כמו שאתם חושבים !

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – דגשים חשובים במאמר זה אסביר על ועדות רפואיות משרד הביטחון, אמליץ כיצד להתכונן לועדה הרפואית,…

  איך תובעים את משרד הביטחון

  איך תובעים את משרד הביטחון, צה"ל במקרה של מחלה או חבלה

  במקרה של התפרצות מחלה בשירות או של פציעה, ניתן לפנות למשרד הביטחון אגף שיקום נכים בבקשה להכרה. את התביעה מגישים…

  עורך דין לענייני צבא

  אם נפגעתם בשירות הצבאי והמליצו לכם להגיש תביעה נגד משרד הביטחון לצורך לקבלת הכרה ופיצוי, כנראה שזה הזמן שלכם לאתר עורך דין…

  תביעה למשרד הביטחון

  אחוזי נכות פוסט טראומה

  אחוזי נכות על פוסט טראומה נקבעים על ידי הועדה הרפואית בהתאם לתקנה 34 א׳ לתקנות הנכים (מבחנים) לקביעת דרגת נכות….

  דילוג לתוכן