תפריט

פגיעה נפשית בצבא

דף הבית פגיעה נפשית בצבא
פגיעה נפשית בצבא

חיילים הנפגעים נפשית בצבא

חיילים שמשרתים בצה"ל נחשפים לא פעם למצבי לחץ סיכון ודחק נפשי וכתוצאה מכך עשויה להופיע אצל חלקם פגיעה נפשית שמלווה אותם שנים רבות לאחר השירות. לעתים תופיע הפגיעה הנפשית בסמוך לאחר תקופה מלחיצה ו/או לאחר התעללות ו/או לאחר אירוע חריג וקיצוני, אצל אחרים תתפתח הפגיעה הנפשית לאורך זמן, תוך התדרדרות הדרגתית עד הגעה למצב פסיכוטי.

סוגי הפגיעות הנפשיות במהלך השירות הצבאי

כאשר אנו מדברים על פגיעה נפשית בצבא, נהוג להבחין בין שתי סוגי פגיעות נפשיות – הראשונה, פגיעה מסוג פוסט טראומה, הלם קרב (PTSD) או בשמה המקצועי – הפרעה בתר חבלתית, הפגיעה השנייה – מחלות נפש, למשל סכיזופרניה ודיכאון. פוסט טראומה אופיינית אצל חיילים שחוו אירועי דחק טראומתיים ומשמעותיים שהיו כרוכים בחשש ממשי לחייהם ולקיומם או לשלמות גופם, בעוד מחלות נפש כגון סכיזופרניה ודיכאון אופייניות אצל חיילים שחוו קושי בשירות, לחצים נפשיים, התעללות וכיוצב'.

הכרה של פגיעה נפשית בצבא

חייל אשר נפגע נפשית בצבא, בין אם מדובר בפגיעה מסוג פוסט-טראומה ובין אם מדובר בפגיעה נפשית כגון סכיזופרניה או דיכאון, זכאי עם שחרורו משירות לפנות למשרד הביטחון ולבקש הכרה בזכותו כנכה לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום). במסגרת תביעתו, נדרש החייל לתאר את מצבו הנפשי ואת האירועים שחווה במהלך שירותו, שלטענתו גרמו להתפרצות מחלתו, או להחמרתה. לעתים, יהיה צורך להגיש למשרד הביטחון חוות דעת רפואית – משפטית בדבר קיומו של קשר סיבתי בין תנאי השירות למחלה.

פגיעה נפשית בצבא

תהליך הכרה של פגיעה נפשית בצבא

חשוב לדעת כי לצורך קבלת "הכרה" כנכה על ידי משרד הביטחון, אין זה מספיק לטעון כי "התגייסתי בריא לצבא ויצאתי חולה", אלא יש להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין התפרצות הפגיעה הנפשית לבין אירועים ספציפיים שאירעו תו"כ שירות והינם ייחודיים לשירות, משרד הביטחון לא יקבל טענות כגון "בגלל שלא התקבלתי לקורס התפרצה אצלי מחלת נפש" או "מפקדיי נזפו בי ונלחצתי מזה" ולכן על התובע להתייחס לאירועים מלחיצים מבחינה אובייקטיבית, ולא רק סובייקטיבית, שכאמור הינם ייחודיים לשירות צבאי.

חייל שפגיעתו הנפשית הוכרה על ידי משרד הביטחון יופנה לוועדות רפואיות לקביעת דרגת נכותו, ולאחר מכן תיבחן זכאותו לטיפול ושיקום בהתאם לשיעור נכותו.

מורכבת התביעה על פגיעה נפשית בצבא

לאור מורכבות התביעות הקשורות לפגיעה נפשית בצבא, מומלץ כי בטרם הגשת תביעה תיוועצו עם עו"ד המתמחה בייצוג תובעים מול משרד הביטחון, על מנת שתבחנו סיכוייכם, יובהר כי לא כל תביעה מתקבלת ולכן טרם הגשת התביעה כדאי לשקול האם עדיף לפנות למשרד הביטחון או למוסד לביטוח לאומי, או לגורם ביטוחי. קבלת ייעוץ טרם נקיטת הליכים חיונית מאוד ועשויה למנוע מכם עגמת נפש רבה והוצאות כספיות מיותרות.

חשוב להדגיש כי המידע במאמר זה על פגיעה נפשית בצבא מובא באופן כללי לידיעה בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי, לעולם יש לבחון כל מקרה לגופו בכדי למצות את כלל הזכויות, ולפעול בדרך הנכונה ביותר עבורכם. 

לקבלת ייעוץ ראשוני ובחינה פרטנית של סיכויי תביעתכם אתם מוזמנים להשאיר פרטים וניצור קשר בהקדם.

לקביעת שיחת ייעוץ מלאו פרטיכם מטה

  אולי יעניין אותך גם...

  קביעת אחוזי נכות על ידי ועדות רפואיות

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – לא מפחידות כמו שאתם חושבים !

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – דגשים חשובים במאמר זה אסביר על ועדות רפואיות משרד הביטחון, אמליץ כיצד להתכונן לועדה הרפואית,…

  עורך דין לענייני צבא

  אם נפגעתם בשירות הצבאי והמליצו לכם להגיש תביעה נגד משרד הביטחון לצורך לקבלת הכרה ופיצוי, כנראה שזה הזמן שלכם לאתר עורך דין…

  עזרת מלווה לנכי צהל

  עזרת מלווה לנכי צהל

  מאמר מאת: עורך דין נכי צה"ל שחר המאירי מתי ניתן לנכה צהל סיוע מלווה? עזרת מלווה לנכי צהל ניתנת לנכי…

  רשלנות רפואית בצבא

  צה"ל אחראי על מתן טיפול רפואי לחיילים פקודות מטכ"ל קובעות שהצבא אחראי לתת לחייליו טיפול רפואי בשגרה ובאימונים והוא זה…

  אחוזי נכות פוסט טראומה

  אחוזי נכות על פוסט טראומה נקבעים על ידי הועדה הרפואית בהתאם לתקנה 34 א׳ לתקנות הנכים (מבחנים) לקביעת דרגת נכות….

  משרד הביטחון אגף השיקום

  משרד הביטחון אגף השיקום

  אגף שיקום משרד הביטחון משרד הביטחון אגף השיקום הוא גוף ממלכתי שהוקם בכדי לטפל בנכים שנפגעו במהלך ועקב שירותם הצבאי…

  תסמונת כאב אזורי מורכב

  תסמונת כאב אזורי מורכב – CRPS בראי אגף השיקום, משרד הביטחון

  תסמונת כאב אזורי מורכב, CRPS או RSD עשויה להופיע לאחר חבלה באחת מהגפיים, כגון קרסול, ברך, מרפק, ויד. תסמונת CRPS…

  איך תובעים את משרד הביטחון

  איך תובעים את משרד הביטחון?

  אם נפגעתם בשירות ואתם רוצים לדעת איך תובעים את משרד הביטחון וגם מקבלים פיצוי בסוף ההליך, המאמר הבא נכתב עבורכם….

  דילוג לתוכן