תפריט

תביעות נזיקין ורשלנות נגד המדינה, צה"ל ומשרד הביטחון

דף הבית תביעות נזיקין ורשלנות נגד המדינה, צה"ל ומשרד הביטחון
תביעות נזיקין ורשלנות נגד המדינה

כפי שפורסם לאחרונה, בתאריך 27.04.17 נכנס לתוקפו תיקון לחוק הנכים שהגביל את זכותם של אנשי קבע, שוטרים, סוהרים, אנשי שב"כ ומוסד להגיש תביעה למשרד הביטחון בגין פציעה או מחלה.
התיקון קבע כלל לפיו משרתי הקבע ואנשי כוחות הביטחון, לא יוכלו להגיש תביעה למשרד הביטחון אלא בגין מחלה שתפורסם על ידי שר הביטחון בצו.
בכל הנוגע לחבלות, קבע התיקון כי ניתן יהיה להגיש תביעה רק בגין "חבלות שירות", היינו חבלות שנגרמו בפעילות מבצעית או באימון לפעילות מבצעית, או באירוע אחר שאופייו, מהותו ונסיבותיו ייחודים לשירות.
החל ממועד התיקון, משרתי הקבע סוהרים שוטרים אנשי שב"כ ומוסד שאינם זכאים לתבוע את משרד הביטחון, יהיו רשאים, במקרים המתאימים, להגיש תביעה לביטוח הלאומי להכרה בפגיעתם כפגיעה בעבודה. במקרים בהם תוכר הפגיעה כפגיעה בעבודה, יהיו הנ"ל זכאים לפיצוי או לגמלה בהתאם לשכרם.

ומה בנוגע לתביעות נזיקין ורשלנות?

בעקבות התיקון לחוק נוצר מצב חדש לפיו משרתי הקבע, שוטרים סוהרים ואנשי שב"כ ומוסד שחלו או נפגעו בשירות, שהוכרו על ידי הביטוח הלאומי כנפגעי עבודה, יהיו רשאים, במקרים המתאימים, להגיש תביעה כספית/נזיקית כנגד צה"ל, משרד הביטחון, מדינת ישראל.
כך למשל, איש קבע שנפל לבור בבסיס או נפל במדרגות או נפגע בגב בעת עבודה (לא בפעילות מבצעית) שיוכיח כי המקרה ארע עקב רשלנות של הצבא, עשוי לתבוע את צה"ל והמדינה בגין נזקיו עקב התאונה.
כך גם אנשי קבע שניזוקו עקב טיפול רפואי רשלני, או שוטרים וסוהרים שהתפרצו אצלם מחלות עקב לחץ נפשי שנגרם על רקע התעללות מצד מפקדים, הטרדות מיניות, תנאי שירות לא מתאימים, תנאי עבודה קיצוניים ועוד עשויים אף הם, במקרים מתאימים, להגיש תביעה נזיקית.
חשוב להבהיר כי בתביעות בנזיקין, בשונה מתביעות שמוגשות למשרד הביטחון לפי חוק הנכים, ניתן לדרוש פיצוי כספי משמעותי בגין הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד, עוגמת נפש, כאב וסבל, עזרה צד ג'.

נפגעתי בשירות, איך אוכל לדעת איזה גוף לתבוע?

תביעות נזיקין ורשלנות נגד המדינה, צה"ל ומשרד הביטחון

אם בעבר, לפני שנכנס לתקפו התיקון לחוק הנכים, היה ברור למשרתים שעליהם לפנות למשרד הביטחון, כעת עליהם לבחור בין הגשת תביעה למשרד הביטחון (במקרים המתאימים) לבין הגשת תביעה לביטוח הלאומי. בנוסף, יהיו מקרים שבהם תקום לתובע זכאות להגשת תביעה נזיקית כנגד המדינה לפיצוי בגין הנזק שנגרם להם.
בכל מקרה, ההחלטה איזה רשות לתבוע ואיזה הליך לנהל הינה החלטה חשובה מאין כמותה, נפגע שלא יגיש את התביעה המתאימה, במועדים הקבועים בחוק, לרשות המתאימה, עלול למצוא עצמו במצב שהוא מנוע מהגשת תביעה כנגד הגוף אליו היה אמור לפנות מלכתחילה.

מכיוון שמדובר בתיקון חדש לחוק והדברים עדיין אינם ברורים דיים, אמליץ לכם לברר זכויותיכם עם עורך שבקיא בניהול הליכים נזיקיים מול הצבא, משרד הביטחון והמדינה, טרם הגשת תביעה כלשהי!

רק עורך דין שעוסק בתחומים אלו ומכיר באופן מעמיק את הדינים הרלוונטיים יבטיח שתפנו לרשות המתאימה, וידאג שתקבלו פיצוי הולם בגין הנזק שנגרם לכם.
רפואה שלמה, שחר המאירי, עורך דין לענייני צבא ומשרד הביטחון.

חשוב להדגיש כי המידע במאמר זה מובא באופן כללי לידיעה בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי, לעולם יש לבחון כל מקרה לגופו בכדי למצות את כלל הזכויות, ולפעול בדרך הנכונה ביותר עבורכם. 

לקבלת ייעוץ ראשוני ובחינה פרטנית של סיכויי תביעתכם אתם מוזמנים להשאיר פרטים וניצור קשר בהקדם.

אנו נלווה אותך בכל התהליך בצורה אנושית, מקצועית ומהימנה.
ניתן לבצע את כל התהליך בטלפון, בשיחת זום או בפגישה פרונטלית לבחירתך.

לשיחת יעוץ ללא עלות השאירו פרטים:

  אולי יעניין אותך גם...

  פיצויים על תביעה בצבא

  פיצויים על תביעה בצבא

  האם ידעתם שבמקרה של פציעה בצבא ניתן לקבל פיצוי כספי משמעותי? במאמר הבא נסביר לכם איזה פיצוי אתם יכולים לקבל…

  מדריך כיס לתביעה נגד משרד הביטחון

  פריצת דיסק בצבא | בלט דיסק | כאב גב תחתון

  לוחמים ולוחמות בצבא עלולים לסבול מפריצת דיסק וכאב גב תחתון במהלך השירות בצבא חיילים וחיילות, בעיקר ביחידות הלוחמות, עלולים לסבול…

  קרע ברצועה צולבת בצבא

  תביעה על פריקת כתף בצבא

  פריקת כתף בצבא יכולה להופיע במהלך השירות הצבאי בקרב חיילים וחיילות, בעיקר ביחידות הלוחמות. פריקת כתף תופיע ברוב המקרים על…

  איך מקבלים הכרה וגם אחוזי נכות גבוהים על פוסט טראומה במשרד הביטחון

  פוסט טראומה, אחוזי נכות, תביעה נגד משרד הביטחון ועדות רפואיות וכל מה שבינהם :   מדי יום ומדי לילה נמצאים…

  נכות משרד הביטחון

  נכות משרד הביטחון

  נכות משרד הביטחון נכות משרד הביטחון – לאחר הגשת תביעה למשרד הביטחון, להכרה בנכות לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) יבחן…

  קביעת אחוזי נכות על ידי ועדות רפואיות

  קביעת אחוזי נכות על ידי ועדות רפואיות

  ועדה רפואית משרד הביטחון – מתי מגיעים לועדה? בועדה רפואית של משרד הביטחון נקבעים אחוזי נכות לנכים מוכרים, כלומר נכים…

  תסמונת כאב אזורי מורכב

  תסמונת כאב אזורי מורכב – CRPS בראי אגף השיקום, משרד הביטחון

  תסמונת כאב אזורי מורכב, CRPS או RSD עשויה להופיע לאחר חבלה באחת מהגפיים, כגון קרסול, ברך, מרפק, ויד. תסמונת CRPS…

  הלם קרב

  הלם קרב – פוסט טראומה

  פוסט-טראומה, או בשמה האחר הפרעה בתר-חבלתית הינה מונח מתחום הפסיכיאטריה המתייחס למצב בו מתפתחת הפרעה מתחום הפסיכיאטריה לאחר חווית אירוע…

  דילוג לתוכן