תפריט

תסמונת כאב אזורי מורכב – CRPS בראי אגף השיקום, משרד הביטחון

דף הבית תסמונת כאב אזורי מורכב – CRPS בראי אגף השיקום, משרד הביטחון
תסמונת כאב אזורי מורכב

תסמונת כאב אזורי מורכב, CRPS או RSD עשויה להופיע לאחר חבלה באחת מהגפיים, כגון קרסול, ברך, מרפק, ויד. תסמונת CRPS יכולה להופיע לאחר חבלה משמעותית כגון שבר או נקע אך גם לאחר חבלה קלה לאיבר. לעתים תופיע התסמונת לאחר ניתוח באיבר שנפגע.

תסמונת CRPS מתאפיינת בפגיעה תפקודית משמעותית באיבר שנפגע ובחייו של הנפגע, ולעתים גם בפגיעה קשה ביותר המתבטאת בחוסר יכולת לתפקד עקב הכאב הקשה. התסמינים העיקריים של תסמונת הם כאב קשה באיבר שנפגע שמתגבר כשמניעים את האיבר, שינויים בצבע העור, הבדלי טמפרטורה, הזעת יתר באזור הפגיעה חולשה ורעד, לעתים מתוארים הכאבים כשורפים וקיימת בצקת קלה.

הכאב בלתי פרופורציונלי לחומרת החבלה:

תסמונת CRPS מתאפיינת בתחושת כאב חריג וקשה ביותר שעלולה להופיע גם לאחר חבלות קלות שלא גרמו לשבר באיבר שנפגע. תארו לכם שמכה ביד תגרום לתחושת כאב בלתי פוסקת ולפגיעה באיכות החיים, או שנקיעה של הקרסול תגרום לכאב כה חזק ובלתי פוסק עד שלא ניתן לדרוך על הקרסול. יש שהכאב ממנו סובל הנפגע הינו כה חזק ובלתי נסבל עד שמומלץ על כריתת האיבר החולה.

הקריטריונים לאבחון CRPS:

האגודה הבין-לאומית לחקר הכאב (IASP) קבעה את הקריטריונים לאבחון של תסמונת כאב אזורי מורכב (CRPS):

 1. התסמין הראשון הוא היסטוריה של פגיעה באיבר שפיתח את התסמונת (כמו מכה, נקע או שבר). עוצמת הפגיעה יכולה להיות קלה ביותר ולא קשורה לחומרת התסמונת.
 2. התפתחות כאב באזור הפגיעה שמאפיין אותו העצמה הגבוהה עם אלודיניה והיפר-אלגזיה. כאב בד"כ דמוי גרב או כפפה ואינו מתפזר לאורך מסלול עצבי ברור.
 3. עדות לנפיחות בגפה הפגועה ועדות לפגיעה בתפקוד כלי הדם, כמו חום או קור של הגפה.
 4. שלילה של מחלות אחרות.
 5. סימנים של שינויים ברקמות, כמו אובדן רקמות שריר, שינויים ניווניים בעור, גידול מהיר של שיער וציפורניים מחזקים את האבחנה.

אגף השיקום במשרד הביטחון מערים קשיים:

הבעיה הכרוכה בהכרת בתסמונת CRPS על ידי אגף השיקום שבמשרד הביטחון נובעת הן מהקושי בהוכחה חד משמעית שמדובר בתסמונת CRPS והן מכך שלעתים מדובר בחבלה קלה ובלתי משמעותית שלא אמורה לגרום לסבל מיוחד, לכאב שיתוק או חוסר תפקוד של האיבר.

כתוצאה מכך פעמים רבות נמנעות הועדות הרפואיות מלפסוק דרגת נכות שמשקפת את חומרת הפגיעה הרפואית והתפקודית של הנפגע.

כתוצאה מכך נקבעת לחולה דרגת נכות נמוכה שלא מקנה כל זכות שמאפשרת לקבל שירותי שיקום וזכויות נוספות מאגף השיקום שיכולות לסיים לחולה הן כלכלית והן שיקומית.

הגשת תביעה למשרד הביטחון בגין תסמונת כאב אזורי מורכב (CRPS):

במידה ונחבלתם במהלך ועקב שירותכם או שהוכרתם בגין פגיעה אורתופדית שהתפתחה לתסמונת CRPS יתכן ותוכלו "לקבל הכרה" בגין הפגיעה וגם פיצוי משמעותי. לצורך כך חשוב מאוד להשלים את אבחון תסמונת ה-CRPS באחת ממרפאות הכאב בארץ שמתמחות באבחון ובטיפול בתסמונת CRPS ורק לאחר מכן לפנות לאגף השיקום במשרד הביטחון. אם תפנו למשרד הביטחון ללא ראיות לקיומה של תסמונת ה-CRPS, יתכן והטיפול בתביעתכם יתעכב ויסתבך.

גם אם משרד הביטחון יערים עליכם קשיים, יטען שאתם לא סובלים מהתסמונת או שחומרתה אינה קשה כפי שאתר מתארים ותחושו שאין לכם את הכוחות "לנהל מאבק" מול אגף השיקום, עמדו על זכויותיכם ואל תוותרו ! הכרה בתסמונת CRPS אינה פשוטה ולעיתים נמשכת זמן רב, אך במרבים המקרים ברגע שקיים אבחון של הפגיעה על ידי מרפאת כאב מוכרת, תוכרו ותקבלו זכויותיכם.

ניסיון משרדנו בטיפול בנפגעי CRPS בהליכים מול משרד הביטחון:

משרדנו טיפל עד כה בהצלחה מרובה בעשרות תביעות של נפגעי CRPS שנפגעו במהלך שירותם וביקשו לקבל הכרה ממשרד הביטחון בגין תסמונת CRPS. לקוחותינו סבלו מפגיעות במרפק, בכף היד, בברך ובקרסול. אצל חלקם הופיעה תסמונת ה-CRPS לאחר ניתוח או שבר, ואצל חלקם האחר, לאחר חבלה משמעותית ואף נקע.

משרדנו מלווה את הנפגע החל מהליך ההכרה בפגיעתו על ידי משרד הביטחון ועד לפסיקת נכות על ידי הועדות הרפואיות. משרדנו מכיר את תסמונת ה-CRPS על היבטיה השונים, לרבות הפגיעה הנפשית שהיא עלולה לגרום לנפגע, ויודע להגיש את הטיפול המשפטי הנדרש לנפגע לצורך מיצוי זכויותיו בצורה הטובה ביותר.

במידה וגם אתם סובלים מתסמונת CRPS וברצונכם לקבל הכרה ופיצוי כספי ממשרד הביטחון, תוכלו לפנות למשרדנו לקבל ייעוץ.
רפואה שלמה!

חשוב להדגיש כי המידע במאמר זה מובא באופן כללי לידיעה בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי, לעולם יש לבחון כל מקרה לגופו בכדי למצות את כלל הזכויות, ולפעול בדרך הנכונה ביותר עבורכם. 

לקבלת ייעוץ ראשוני ובחינה פרטנית של סיכויי תביעתכם אתם מוזמנים להשאיר פרטים וניצור קשר בהקדם.

מעוניינים להגיש תביעה על CRPS?

מוזמנים להשאיר פרטים וניצור אתכם קשר תוך זמן קצר!

אנו נלווה אותך בכל התהליך בצורה אנושית, מקצועית ומהימנה.
ניתן לבצע את כל התהליך בטלפון, בשיחת זום או בפגישה פרונטלית לבחירתך.

לשיחת יעוץ ללא עלות השאירו פרטים:

  אולי יעניין אותך גם...

  מדריך כיס לתביעה נגד משרד הביטחון

  פריצת דיסק בצבא | בלט דיסק | כאב גב תחתון

  לוחמים ולוחמות בצבא עלולים לסבול מפריצת דיסק וכאב גב תחתון במהלך השירות בצבא חיילים וחיילות, בעיקר ביחידות הלוחמות, עלולים לסבול…

  דו"ח פציעה בצבא

  דוח פציעה בצבא – משמעותו וחשיבותו

  מה זה דוח פציעה בצבא? אם נפצעתם במהלך השירות דרשו לקבל דוח פציעה. דוח פציעה הוא טופס מיוחד שנמסר לחייל…

  קרע ברצועה צולבת בצבא

  תביעה על פריקת כתף בצבא

  פריקת כתף בצבא יכולה להופיע במהלך השירות הצבאי בקרב חיילים וחיילות, בעיקר ביחידות הלוחמות. פריקת כתף תופיע ברוב המקרים על…

  קביעת אחוזי נכות על ידי ועדות רפואיות

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – לא מפחידות כמו שאתם חושבים !

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – דגשים חשובים במאמר זה אסביר על ועדות רפואיות משרד הביטחון, אמליץ כיצד להתכונן לועדה הרפואית,…

  אחוזי נכות פיברומיאלגיה

  מספר מילים על פיברומיאלגיה פיברומיאלגיה היא מחלה שגורמת לכאב כרוני מפושט ברקמת החיבור והשרירים שאליה מתווספת לרוב עייפות כרונית. מה…

  עורך דין לענייני צבא

  אם נפגעתם בשירות הצבאי והמליצו לכם להגיש תביעה נגד משרד הביטחון לצורך לקבלת הכרה ופיצוי, כנראה שזה הזמן שלכם לאתר עורך דין…

  קצין תגמולים במשרד הביטחון

  קצין תגמולים – אגף שיקום נכים במשרד הביטחון

  קצין תגמולים משרד הביטחון אגף שיקום נכים קצין תגמולים במשרד הביטחון, אגף שיקום נכים הוא הפקיד או הפקידה שמוסמכים לדון…

  משרד הביטחון אגף השיקום

  פרופיל צבאי

  משמעותו של פרופיל צבאי השרות הצבאי דורש מהחייל עומסים גופניים מורכבים שהוא אינו רגיל להם בחייו האזרחיים. כדי למנוע פגיעה…

  דילוג לתוכן