תפריט

תביעה על הלם קרב – פוסט טראומה בצבא

דף הבית עורך דין משרד הביטחון תביעה על הלם קרב – פוסט טראומה בצבא

עכשיו זה הזמן הכי טוב להגיש תביעה על פוסט טראומה !

בעקבות רפורמת "נפש חדשה" פשוט יותר ומהיר יותר לקבל הכרה על פוסט טראומה. אז אם אתם סובלים מפוסט טראומה נשמח ללוות אתכם בהליך ההכרה, במקצועיות בנעימות ובמחירים הכי אטרקטיביים שקיימים, וזאת הבטחה.

ptsd – 100%

פוסט-טראומה היא מונח מתחום הפסיכיאטריה המתייחס למצב בו מתפתחת הפרעה מתחום הפסיכיאטריה לאחר חווית אירוע טראומתי.

פוסט טראומה מוכרת בשמה האחר הפרעה בתר-חבלתית.

מי שלוקה בהפרעה זו עלול לסבול בין היתר מתופעות כגון מחשבות חודרניות, סיוטים, פחד, חרדה, הסתגרות, עצבנות ועוד.

פוסט טראומה בצבא

חיילים רבים בצה"ל שחוו אירועים טראומתיים בשירותם, כגון המצאות בסכנת מוות או חשיפה למראות קשים של פצועים או הרוגים, פיתחו בעקבות כך תגובה נפשית חריגה, שלוותה בתופעות שהוזכרו לעיל (פוסט טראומה), וגרמה לשינוי חד באופן התנהגותם וביכולתם להמשיך בשירות הצבאי ובהמשך בחייהם באזרחות. לפני שנסביר איך תובעים את הצבא על פוסט טראומה, מומלץ להיכנס לקישור הבא לקבלת מידע נוסף על פוסט טראומה מהצבא בפורטל נכי צה"ל.

על פוסט טראומה והמורכבות של פוסט טראומה

למרבה הצער, ומניסיוני בתחום ייצוג נכי צה"ל, חיילים רבים שלקו במהלך השירות הצבאי שלהם בפוסט טראומה בצבא, לא הבינו את מצבם ולא השלימו עם העובדה שהינם זקוקים לטיפול פסיכיאטרי וניסו להמשיך בחייהם אך ללא הצלחה.

כך למשל, לוחמים רבים שלחמו במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון הראשונה החלו לטפל בעניין פוסט טראומה מהצבא, רק בעשור האחרון וזאת לאחר שבמשך שנים ארוכות סבלו מפגיעה נפשית קשה שהגבילה אותם בחייהם ופגעה קשות ביכולתם להשתלב בשוק העבודה וביכולתם לנהל חיי משפחה תקינים, תסמינים שכיחים של פוסט טראומה.

לשמחתי הרבה, בשנים האחרונות קיימת מודעות רבה יותר לנושא זה הן בקרב המשרתים בכוחות הביטחון והן בקרב צה"ל, אך עדיין קיימים מקרים רבים בהם חיילים פגועים שסובלים מתופעות של פוסט טראומה "נופלים בין הכיסאות" ומסיימים את שירותם פגועים נפשית וללא כל טיפול.

כתבה מתוך ראיון עם אברי גלעד על פוסט טראומה וזכויות משפטיות לנפגעים:

סובל מפוסט טראומה – הלם קרב בצבא: מהם התסמינים הנפוצים ?

אם התחלת לסבול מתופעות נפשיות חריגות לאחר חשיפה לאירוע טראומתי במהלך השירות הצבאי, כגון:

 • מחשבות חוזרות אודות האירוע
 • קשיי הרדמות
 • סיוטים
 • עצבנות
 • הסתגרות

המלצתי היא כי תפנה ללא דיחוי לגורם ברה"ן ביחידה על מנת לקבל טיפול. טיפול מתאים בתסמינים של פוסט טראומה ובזמן עשוי לסייע לך במצבך ואף למנוע התדרדרות נוספת והופעת תופעות אחרות.

שחרור מהצבא בעקבות פוסט טראומה בצבא

איך תובעים את הצבא על פוסט טראומה?

ככל שהוחלט לשחרר אותך משירות, בעקבות מצב הנפשי או עקב סיום תקופת השירות מומלץ כי תשקול להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בגין פוסט טראומה על מנת שיכיר בזכותך לפי חוק הנכים ויגיש לך טיפול רפואי.
יצוין כי בתביעה נגד משרד הביטחון בגין פוסט טראומה מהצבא תתבקש להמציא עדויות אודות האירוע הטראומתי, לתאר את התופעות מהן הנך סובל בעקבותיו, ולהציג עדויות על פיהן אתה אכן סובל מפוסט טראומה מהצבא ולא סבלת מתופעות אלו ו/או מפגיעה דומה טרם השירות הצבאי שלך וטרם האירועים הטראומתי.

זמן התביעה נגד משרד הביטחון על הלם קרב

אז איך תובעים את הצבא על פוסט טראומה? בעניין פוסט טראומה מהצבא, חשוב מאוד להגיש את התביעה למשרד הביטחון תוך 3 שנים מיום השחרור משירות שאחרת התביעה עלולה להתיישן וקצין התגמולים לא ידוע בה, או שיהיה קושי לברר את העובדות ולהוכיח את טענותיך, דבר שיפגע בסיכויי הצלחתה של תביעת הכרה בפוסט טראומה.

היחידה לתגובות קרב

היחידה לתגובות קרב הוקמה על ידי משרד הביטחון על מנת לתת מענה רפואי ושיקומי לנפגעי הלם קרב (הפרעת דחק פוסט טראומטית) שלקו בתופעה בעקבות שירותם. מומלץ לפנות ליחידה לקבלת טיפול ועזרה במקרה ואתם סובלים מפלאשבקים, זכרונות חודרניים ותופעות נוספות שמלוות אותכם משרותכם.

מאמר זה מנוסח בלשון זכר אך הוא מיועד לגברים ולנשים כאחד.

חשוב להדגיש כי המידע במאמר זה מובא באופן כללי לידיעה בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי בהגשת תביעת פוסט טראומה נגד משרד הביטחון, לעולם יש לבחון כל מקרה לגופו בכדי למצות את כלל הזכויות, ולפעול בדרך הנכונה ביותר עבורכם.

לקבלת ייעוץ ראשוני ובחינה פרטנית של סיכויי תביעתכם על פוסט טראומה בצבא אתם מוזמנים להשאיר פרטים וניצור קשר בהקדם.

משרד עורכי הדין משרד הביטחון המאירי מלווה את אנשי כוחות הביטחון שנפגעו בשירות בהליכים מול משרד הביטחון אגף שיקום נכים ואגף משפחות שכולות. טיפול בתביעה נגד משרד הביטחון, עורך דין משרד הביטחון.

תביעה משרד הביטחון

הביטוי "תביעה משרד הביטחון" מתייחס להליך הגשת תביעה להכרה בזכות נכה לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום). חייל בשירות חובה או קבע, שוטר או סוהר שנפגעו במהלך ועקב שירותם רשאים לפנות למשרד הביטחון בתביעה. מטרת התביעה היא קבלת סעד של פיצוי ו/או סיוע ו/או שיקום ממשרד הביטחון. יש לשים לב שעל תביעה משרד הביטחון להיות מוגשת תוך 3 שנים ממועד השחרור משירות שבו ארעה הפגיעה. תובע שיתמהמה בהגשת תביעה משרד הביטחון עלול להיות מנוע מלהגיע מחמת התיישנות. לפרטים נוספים אודות "תביעה משרד הביטחון" ניתן לפנות למשרדנו או לעיין במאמרים השונים באתר.

ערעור על אחוזי הנכות שהתקבלו

אחוזי נכות נקבעים על ידי ועדה רפואית מחוזית או ועדה רפואית עליונה, בהתאם למבחנים הקבועים בתקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגת נכות).
כאשר מדובר בנכות שנקבעה על ידי ועדה רפואית מחוזית, קיימת לנכה זכות להגיש ערעור לוועדה רפואית עליונה, שבסמכותה לשנות את קביעת הועדה הרפואית המחוזית.
לערעור נהוג לצרף חוות דעת רפואית מטעם מומחה רפואית בתחום הרלוונטי ו/או מסמכים רפואיים ו/או ממצאי הדמיה, על פיהם יש לקבוע נכות בשיעור גבוה יותר.
כמו כן, במקרים בהם חלה טעות משפטית או עובדתית בקביעת הועדה, שהשפיעה על שיעור הנכות, יש לציינה בכתב הערעור.
כאשר מדובר בנכות שנקבעה על ידי ועדה רפואית עליונה, ניתן לערער על החלטה בשאלה משפטית בלבד, לבית משפט מחוזי. בית המשפט המחוזי לא יתערב בעניינים רפואיים ולא יקבע שיעור נכות במקום הועדה העליונה.
בכל מקרה, לפני הגשת ערעור או פנייה לוועדה מומלץ להיוועץ בעורך דין שמתמחה בייצוג נכים בוועדות רפואית משרד הביטחון.

התנהלות בזמן זימון לוועדה רפואית

במידה וזומנת לוועדה רפואית חשוב ביותר שתגיע ערוך ומוכן.
חשוב שתארגן את כלל המסמכים הרפואיים בצורה מסודרת לפי תאריכים, ותדאג לכך שתוכל להציג לוועדה את המסמכים העדכניים ביותר.
במידה ומדובר בפציעה, חשוב להביא לוועדה את הדיסקים של בדיקות ההדמיה ואת הפענוח של בדיקות אלו.
חשוב להתמקד בוועדה במגבלותיך התפקודיות ולהסביר ממה הנך סובל, אין צורך להיכנס למונחים רפואיים, בוועדה יושבים רופאים מומחים והם לא צריכים שתסביר להם מאיזו מחלה או פציעה הנך סובל.
במידה ומדובר בוועדה בנושא נפש, חשוב להגיע עם מלווה וחשוב עוד יותר להציג סיכומים טיפול מרופאים מטפלים, מסמכים אלו מלמדים על מצבך האמיתי.

תביעה זמן רב לאחר השחרור על מחלה במהלך השירות

חוק הנכים קובע כי הזכות להגיש תביעה להכרה בזכות נכה מתיישנת כתום שלוש שנים מיום שחרורו של הנכה משירותו הצבאי שבזמנו אירע המקרה שגרם לנכותו, אולם אם הנכות נובעת ממחלה ששר הביטחון קבע לגביה תקופת התיישנות ארוכה יותר, תתיישן הזכות כתום אותה תקופה.
חשוב להדגיש כי על אף תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק הנכים, קיימים מקרים בהם משרד הביטחון יאריך את המועד להגשת התביעה על ידי הנכה אם הוא סבור כי מן הצדק לעשות זאת וכי נתמלאו התנאים הבאים:

 1. התביעה מתייחסת לנכות שנגרמה על ידי חבלה רשומה. קרי, חבלה שנרשמה, סמוך ליום האירוע שגרם לה, ברשומות של צבא-הגנה לישראל או ברשומות אחרות המתנהלות על ידי המדינה או על ידי מוסד ציבורי שאושר לעניין זה על ידי שר הביטחון.
 2. ההשהיה בהגשת התביעה אינה עשויה להקשות במידה ניכרת על השגת הראיות הדרושות לבירורה;
 3. ההשהיה לא הביאה, ולא היתה עשויה להביא, במישרין או בעקיפין להחמרת הנכות שלגביה מוגשת התביעה, או להגדלה ניכרת של הנטל שעל אוצר המדינה בתשלום התגמולים או במתן טובת-הנאה אחרת עקב החמרת הנכות;
 4. ההשהיה לא תקשה על המדינה לממש את זכויותיה לגבי כל צד שלישי האחראי או עשוי להיות אחראי, במישרין או בעקיפין, לחבלה נושא הבקשה.

זכאות להגשת תביעה למשרד הביטחון בעקבות פגיעה או מחלה בשירות

על מנת שנכה יהיה זכאי להגיש תביעה למשרד הביטחון, עליו לעמוד בשלושה תנאים מצטברים:

 1. על הנכה לשרת באחד מהגופים הבאים: צה"ל (שירות חובה, קבע או מילואים) משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, מוסד, שב"כ, משמר הכנסת וסגל דיפלומטי, כיתת הכוננות ביישובי קו התפר ובשטחי יהודה, שומרון ועזה, צד"ל.
 2. על הנכה להיפגע במהלך ועקב שירותו.
 3. על הנכה להגיש את התביעה בתוך התקופה הקבועה בחוק (תקופת ההתיישנות).
  נכה שלא נפגע במהלך ועקב שירותו, או בבסיס, כגון נכה שנפגע בתאונה ברכב פרטי (לא בדרך לבסיס או ממנו), או נכה שנחבל במהלך חופשה, אינו זכאי לתבוע את משרד הביטחון.
  נכה שיגיש את תביעתו לאחר שתחלוף תקופת ההתיישנות (3 שנים) אינו זכאי להגיש תביעה, למעט אם יתקיימו תנאים מסוימים.
  נכה שהגיש תביעת נכות כללית לביטוח הלאומי, וחלפו 3 שנים ממועד הגשת התביעה, אינו זכאי לתבוע את משרד הביטחון, למעט בהתקיים תנאי מסוימים.
  נכה, איש שירות הביטחון, שנפגע בדרכו לבסיס או ממנו, או חייל בשירות חובה בלבד שנפגע במהלך 14 ימים ראשונים של חופשה מאושרת, זכאי להגיש תביעה למשרד הביטחון, הגם שכאמור לא נפגע בתוך הבסיס.

יש לשים לב כי על הנכה להוכיח כי נפגע במהלך השירות אך גם עקב השירות, לעתים, בשלב הגשת התביעה קשה לדעת האם הפגיעה נגרמה עקב השירות כיוון שדרוש בירור רפואי או עובדתי נוסף, עם זאת הדבר אינו פוגע בזכאות להגיש את התביעה.

צה"ל אחראי על מתן טיפול רפואי לחיילים

זכאות לתביעה בפגיעה בחופשה מהצבא

חוק הנכים קובע כי גם חבלה שנגרמה לחייל בדרך אל המחנה או ממנו יכול שתוכר כחבלה שאירעה בתקופת שירותו ועקב שירותו ובלבד ששהותו של החייל מחוץ למחנה היתה כדין ולא חלו בדרך הפסקות או סטיות של ממש שאין להן קשר עם השירות או עם הדרך אל המחנה או ממנו. לגבי חייל השוהה בחופשה, נקבע כי חבלה כאמור תוכר רק אם נגרמה בדרכו של החייל מן המחנה אל יעד חופשתו או בדרכו אל המחנה מיעד חופשתו.
עוד קובע החוק כי החל מ-5.2.1988 גם חבלה שארעה לחייל בשירות חובה בזמן היותו בחופשה מאושרת, יכול שתוכר כחבלה שארעה בתקופת השירות ובלבד שהחבלה אירעה לחייל תוך 14 ימי החופשה הראשונים ודרגת הנכות היא 20% לפחות.

מה לעשות כשנפצעים או חולים תוך כדי שירות

במידה ונפגעתם או חליתם במהלך השירות חשוב לבצע שתי פעולות, האחת לפנות לרופא ולתאר בפניו את השתלשלות העניינים המדויקת שהביאה לפגיעה או למחלה, והשנייה לקבל מהיחידה או מהמפקד אישור לגבי נסיבות הפציעה, או במקרה של מחלה אישור לגבי תנאי השירות.
במקרים של חבלה, חשוב מאוד למלא דו"ח פציעה בזמן אמת ולשמור על רצף טיפולים ממועד החבלה, רצף טיפולים מעיד על אמיתות הפגיעה, ועל קיומו של נזק, להבדיל מפניות בודדות שנעשות זמן רב לאחר החבלה.
חשוב ביותר שהפרטים שאתם ממלאים בדו"ח הפציעה יהיו זהים לפרטים שנמסרים לרופאים המטפלים מטעם הצבא או היחידה ולרופאים המטפלים בבית החולים או בקופ"ח, קיימת חשיבות רבה ביותר לדברים שאתם מוסרים בפעם הראשונה שאתם פוגשים רופא ולכן חשוב לדייק בפרטים, ולוודא, ככל שניתן, שהרופא רושם במדויק את הפרטים שמסרתם לו.
במקרים של מחלות, חשוב לאסוף את המסמכים הרפואיים, ולתעד כל פניה לרופא או למפקד, אם חליתם עקב תנאי השירות חשוב לאסוף עדויות או ראיות שיאפשרו לכם להוכיח בעתיד את טענתכם, לדוגמה אם הייתם חשופים לרעש מזיק חשוב לנסות ולהשיג בדיקות רעש תקופתיות, אם שירתתם תקופה ממושכת ללא שינה, חשוב לתעד זאת.
לאחר שתאספו את המסמכים, ובטרם הגשת תביעה, מומלץ להיוועץ עם עו"ד שבקיא ומתמחה בתחום תביעות נגד משרד הביטחון, בישראל עורכי דין רבים, גם כאלה שעוסקים בנזיקין, אך רק בודדים עוסקים בייצוג תובעים מול משרד הביטחון, ומתמחים בכך.

אנו נלווה אותך בכל התהליך בצורה אנושית, מקצועית ומהימנה.
ניתן לבצע את כל התהליך בטלפון, בשיחת זום או בפגישה פרונטלית לבחירתך.

לשיחת יעוץ ללא עלות השאירו פרטים:

  אולי יעניין אותך גם...

  קצין תגמולים במשרד הביטחון

  שכר טרחה עורך דין משרד הביטחון

  תפקידו של עו"ד לענייני משרד הביטחון עורך דין משרד הביטחון הוא עורך שמתמחה בייצוג נפגעים מול קצין תגמולים במשרד הביטחון….

  תביעה נגד הצבא

  תביעה נגד הצבא

  מי זכאי להגיש תביעה נגד הצבא? תביעה נגד הצבא יכולים להגיש חיילים או חיילות שנפגעו במהלך ועקב שירותם. מדובר הן…

  הגשת תביעה נגד משרד הביטחון על אסטמה בצבא

  הגשת תביעה נגד משרד הביטחון על אסטמה בצבא

  חיילים וחיילות שחלו באסטמה במהלך השירות או שמחלתם הוחמרה עשויים לקבל הכרה ממשרד הביטחון וגם אחוזי נכות גבוהים ומשמעותיים. מחלת…

  דו"ח פציעה בצבא

  דוח פציעה בצבא – משמעותו וחשיבותו

  מה זה דוח פציעה בצבא? אם נפצעתם במהלך השירות דרשו לקבל דוח פציעה. דוח פציעה הוא טופס מיוחד שנמסר לחייל…

  קביעת אחוזי נכות על ידי ועדות רפואיות

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – לא מפחידות כמו שאתם חושבים !

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – דגשים חשובים במאמר זה אסביר על ועדות רפואיות משרד הביטחון, אמליץ כיצד להתכונן לועדה הרפואית,…

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט טראומה

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט טראומה

  חוק הנכים קובע שיש להגיש תביעה תוך שלוש שנים ממועד השחרור אחרת תתיישן התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט…

  עורך דין לענייני צבא

  אם נפגעתם בשירות הצבאי והמליצו לכם להגיש תביעה נגד משרד הביטחון לצורך לקבלת הכרה ופיצוי, כנראה שזה הזמן שלכם לאתר עורך דין…

  איך מקבלים הכרה וגם אחוזי נכות גבוהים על פוסט טראומה במשרד הביטחון

  פוסט טראומה, אחוזי נכות, תביעה נגד משרד הביטחון ועדות רפואיות וכל מה שבינהם :   מדי יום ומדי לילה נמצאים…

  דילוג לתוכן