שאלות ותשובות

שלום, אותי מפצעה במהלך הישורת הצבאי בביתה (ריסקה את הקרסול ומועמדת לניתוח) כאשר היתה בגימלים בבית בגלל טיפול שיניים. כתוצאה מהתאונה שחררו אותה מהצבא האם יש טעם לתבוע את משרד הביטחון או בגלל שזה היה בבית הם לא יכירו בה?

אכן יש טעם לתבוע את משרד הביטחון ולו מן הטעם שבמהלך התביעה יינתן טיפול רפואי לאחותך, עם זאת חשוב שתדעי כי היות ואחותך נפגעה בחופשה צריכים להיקבע לה 20% נכות לפחות בכדי שהתביעה תתקבל והיא תקבל זכויותיה לפי חוק הנכים.

הנני מוכר כנכה צה"ל בגין מחלת הסוכרת שפרצה אצלי בתקופת שירותי הצבאי. ברבות השנים המחלה החמירה וגרמה לפגיעות נוספות בלב ובראייה. האם משרד הביטחון יכיר בי כנכה גם לעניין הנכויות הנוספות?

ככל שבאפשרותך להוכיח כי קיים קשר בין הפגיעה בלב ובראייה לבין מחלת הסוכרת ממנה הנך סובל, תוכל לפנות למשרד הביטחון ולבקש לעמוד בפני ועדה רפואית לבחינת טענותיך. אם ימצא כי יש קשר בין מחלת הסוכרת לבין הפגיעות הנוספות בראייה ובלב תוכרנה גם נכויות אלו. חשוב לציין כי הכרה בנכויות מוסבות אינה מקנה זכות אוטומטית לקבל אחוזי נכות נוספים מעבר לאחוזים שנקבעו בגין הנכות המוכרת.

לפני שנים רבות מאוד הוכרתי כנכה צה"ל על רקע פציעתי במלחמה. בשעתו נקבעו לי אחוזי נכות נמוכים אך לא עשיתי עם זה דבר שכן לא הרגשתי בנוח לנהל תביעות מול משרד הביטחון. כיום מצבי חמור ביותר ולכן אני מעוניין להעלות את שיעור אחוזי הנכות שנקבעו לי. האם הדבר אפשרי?

בהחלט כן. על פי חוק זכאי כל נכה לפנות למשרד הביטחון ולבקש לעמוד בפני ועדה רפואית עקב החמרה במצב הרפואי. היות ואת הפנייה לוועדה ניתן לבצע בחלוף שישה חודשים מיום מתן החלטת קצין התגמולים הרי שבמקרה שלך ולאור הזמן הרב שחלף מיום שקיבלת את החלטת משרד הביטחון אין כל ספק שתוכל לפעול להעלאת שיעור נכותך.

נפצעתי במהלך שרותי בצבא ובכוונתי להגיש תביעה נגד משרד הביטחון. תוך כמה זמן עלי להגיש את התביעה?

עליך להגיש את התביעה עד לתום שלוש שנים מיום שחרורך מהשירות הצבאי שבזמנו אירע המקרה שגרם לנכותך. יחד עם זאת קיימים מקרים בהם משרד הביטחון יאריך את המועד להגשת התביעה אף מעבר לשלוש שנים. למשל במקרה בו התביעה מתייחסת לנכות שנגרמה על ידי חבלה, שנרשמה סמוך ליום האירוע שגרם לה, והיא מתועדת ברשומות של הצבא, או ברשומות אחרות המתנהלות על ידי המדינה או על ידי מוסד ציבורי שאושר על ידי שר הביטחון.

נפצעתי בברך שמאל במהלך שירות חובה ועברתי ניתוח לשחזור רצועה צולבת. לאחר הניתוח שוחררתי מצה"ל ועברתי ל"חסות" משרד הביטחון. ברצוני לברר כמה אחוזי נכות אקבל בגין הניתוח שעברתי?

במרבית המקרים אחוזי נכות לא יקבעו עבור ביצוע ניתוח מסוים אלא בהתאם למגבלות ו/או לנכויות הקשורות ו/או הנובעות מהפציעה וגם/או מהניתוח. כך למשל יילקח בחשבון האם לאחר הניתוח קיים טווח תנועות מלא בברך, האם הברך יציבה וכיוצב'.

אני איש קבע שמשרת 27 שנה בצה"ל ונמצא לפני שחרור. בזמן שרותי הצבאי חליתי בסוכרת ועד כה צה"ל תמך בי הן מהבחינה הרפואית והן מהבחינה הנפשית. ברצוני לברר האם יש לי סיכוי לקבל טיפול תרופתי לאחר השחרור או פיצוי על כך שחליתי בסוכרת במהלך שירותי בצבא?

אכן כן. באפשרותך להגיש תביעה למשרד הביטחון ולבקש כי תוכר כנכה. במסגרת בירור התביעה ועד להחלטה סופית בעניינך תהיה זכאי לקבל ממשרד הביטחון את הטיפול הרפואי לו הנך נזקק. פיצוי כספי יינתן לך רק באם תוכיח כי קיים קשר סיבתי רפואי בין תנאי שרותך לבין פרוץ המחלה ואחוזי הנכות שיקבעו לך יקנו לך מענק או גמלה.

לפני כשנתיים וחצי שברתי את הקרסול במהלך אימון צבאי. אני נמצא 3 חודשים לפני שחרור. כרגע מופיעים כאבים בקרסול, בעיקר בזמן פעילות פיזית. רציתי לדעת אם יש תועלת לתבוע את משרד הביטחון בעניין?

מאחורי הגשת התביעה למשרד הביטחון עומדות שלוש מטרות עיקריות. האחת, קבלת טיפול רפואי. השנייה, קבלת פיצוי כספי בגין הנזק ו/או המגבלה שנגרמה לך. השלישית, קבלת "הכרה" בפציעה מצד משרד הביטחון שתאפשר לך לפנות למשרד הביטחון בכל שלב בעתיד. לפיכך כאשר מדובר בחבלה כדוגמת החבלה ממנה הנך סובל אכן קיימת תועלת רבה בהגשת תביעה למשרד הביטחון.

לפני מס' ימים קיבלתי עותק מהחלטה של ועדה עליונה מטעם משרד הביטחון אשר החליטה שלא לשנות את החלטת הועדה המחוזית והותירה את נכותי בשיעור 15%. האם אני יכול לערער על החלטת הועדה העליונה לבית המשפט המחוזי? חדש

ערעור על ועדה רפואית עליונה מוגש אך ורק בשאלה משפטית ולא רפואית. כך למשל לא ניתן לערער על שיעור הנכות ועל אופן ביצוע הבדיקה. נקודה משפטית לעניין זה עשויה להיות העדר הנמקה, אי התייחסות למסמכים רפואיים, שינוי הרכב חברי הועדה באופן לא תקין. יחד עם זאת חשוב להדגיש כי קיימים מקרים רבים בהן קיימת אי בהירות בנוגע להיות טענות מסוימות בעלות אופי משפטי או רפואי ועל כן יש לבחון כל מקרה לגופו.

נפצעתי במבצע עופרת יצוקה. הצבא שחרר אותי לחצי שנה על פרופיל 24 זמני. מי אמור לדאוג לי כלכלית ורפואית בתקופה הנ"ל?

חייל בשירות חובה שמשוחרר בפרופיל 24 זמני המעוניין בעזרה רפואית/כלכלית בתקופה בה הינו משוחרר מהשירות נדרש להגיש תביעה לנכות לאגף השיקום שבמשרד הביטחון. במסגרת בירור התביעה יינתן לחייל טיפול רפואי זמני לפי הצורך. כמו כן, קיימים מקרים בהם משרד הביטחון ייתן לחייל התובע כספים על חשבון המענק אותו החייל צפוי לקבל בסיום הליכי התביעה. חייל בשירות קבע, מנגד, לא יקבל סיוע כלכלי ורפואי שכן אלו ניתנים לו כחלק עם שירות הקבע.

במהלך שירותי כלוחם במלחמת לבנון הראשונה נחשפתי למראות קשים ביותר. מאז אותה התקופה אני סובל מסיוטים, עצבנות ואי שקט נפשי. כמו כן אינני מצליח להתמיד בעבודה מסודרת. לאחרונה אבחנתי כסובל מפוסט-טראומה וברצוני לברר האם באפשרותי לתבוע כיום את משרד הביטחון?

במקרה שחייל משוחרר סובל מתגובת קרב (פוסט-טראומה) באפשרותו להגיש תביעה למשרד הביטחון גם במידה וחולף זמן רב מיום סיום השירות כל עוד ביכולתו להוכיח את קרות האירוע/ים הטראומטי/ם וכי המדובר בסוג האירוע/ים אשר יש בהם בכדי לגרום לתגובת קרב. שים לב כי בכל הקשור להגשת תביעה בנושא הנ"ל מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתביעות מסוג זה שכן מדובר בתביעה מורכבת יחסית מבחינת הוכחת הקשר שבין תגובת הקרב לבין החשיפה לאירוע ולבין מידת השפעת האירוע על התובע.

אני מוכר כנכה צה"ל ואינני יכול לעבוד בשל החמרת מצבי הרפואי. האם מגיעה לי משכורת ממשרד הביטחון?

נכה שאינו מסוגל לעבוד עקב מגבלות ו/או מחלה הקשורים בנכותו המוכרת מקבל תגמול ימי מחלה או תגמול מחוסר פרנסה (חפ"ר) ממשרד הביטחון עד שיקומו בעבודה. נכה שנקבע כי אינו יכול להשתקם בעבודה ואי כשירותו לשוב לעבודה הינה לצמיתות יקבל תגמול קבוע לקיום עפ"י אחוזי נכותו ומצבו המשפחתי.

במהלך השירות נפצעתי בברך וקרעתי את הרצועה הצולבת. אני שוקל להגיש תביעה למשרד הביטחון. ברצוני לברר מה שיעור הפיצוי שיינתן לי על ידי משרד הביטחון?

ככל שקצין תגמולים במשרד הביטחון יקבל את טענתך לפיה הפציעה ממנה הנך סובל קשורה לתנאי שירותך תתבקש לעמוד בפני וועדה רפואית מטעם משרד הביטחון לקביעת שיעור נכותך בהתאם לסעיפי הנכות הקבועים בתקנות הנכים. שים לב כי שיעור הפיצוי הכספי נגזר משיעור הנכות שתקבע הוועדה. כך למשל במידה ונכותך תהא 10% ישולם לך מענק חד פעמי בסך של כ-38,000?. עבור נכות בשיעור 19% ישולם לך מענק חד פעמי בסך של כ-140,000?. במידה ושיעור נכותך יהיה גבוה מ ? 20% תהיה זכאי לקצבה חודשית ולא למענק חד פעמי.

במהלך שירותי הצבאי טופלתי באופן רשלני על ידי בית חולים במרכז הארץ. כתוצאה מהטיפול הרשלני נגרם לי נזק והנני סובל כיום מפגיעות רבות המגבילות את תפקודי בחיי היום-יום. האם עלי לתבוע את בית החולים או את הצבא?

במקרה בו חייל ניזוק עקב טיפול רשלני של מוסד רפואי כלשהו אליו נשלח במהלך השירות ועל ידי הצבא, יש להגיש את התביעה למשרד הביטחון בלבד. במסגרת הליכי התביעה ובמידה ויתברר כי יש ממש בטענותיך אזי תעמוד בפני ועדה רפואית מטעם משרד הביטחון אשר תקבע את שיעור נכותך. בכל מקרה חשוב לציין כי במסגרת התביעה מול משרד הביטחון לא ניתן פיצוי עבור נזקים כגון כאב וסבל ועוגמת נפש.

במהלך השירות הוטרדתי מינית על ידי מפקדי הישיר. כתוצאה מכך נגרמה לי פגיעה נפשית וכיום אני סובלת מדיכאון קשה. מה באפשרותי לעשות?

באפשרותך לפנות למשרד הביטחון בתביעה להכרה בזכותך כנכה. במסגרת התביעה תידרשי להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין מצבך הנפשי כיום לבין אירוע ההטרדה המינית.

לפני שנים רבות הוכרתי כנכה צה"ל בקשר של החמרה בלבד בין מצבי הנפשי לבין שירותי בצבא. ניהלתי בעבר הליכים משפטיים ממושכים מול משרד הביטחון, גם בבתי המשפט, אולם לא הצלחתי לשנות את החלטת קצין התגמולים. מה באפשרותי לעשות?

גם במידה ומשרד הביטחון פסק בעניינך בעבר עדיין באפשרותך לפתוח את עניינך מחדש על דרך של ראייה חדשה זאת בכפוף לכך שבאפשרותך להציג כיום חוות דעת חדשה ו/או מסמכים חדשים שלא הצגת בעבר בפני משרד הביטחון.

נפצעתי במהלך מבצע עופרת יצוקה וכעת השתחררתי מאשפוז במתקן צבאי. מה עלי לעשות כעת והאם באפשרותי להגיש תביעה למשרד הביטחון?

ככל שהנך סובל מהגבלה ו/או נכות הקשורים לפציעתך במהלך מבצע עופרת יצוקה והנך נדרש כיום להמשך טיפולים רפואיים מומלץ שתגיש תביעה למשרד הביטחון. במהלך בירור התביעה יינתן לך טיפול רפואי וזאת עד להחלטה הסופית בעניינך.

הנני משרתת כלוחמת ביחידת שדה בדרום הארץ. לאחר כשנתיים בתפקיד חליתי לפתע במחלת האסטמה. האם משרד הביטחון מכיר בקשר שבין המחלה לשירות?

לשאלתך, קיימים מספר מקרים בהם משרד הביטחון הכיר בקשר של "גרימה" בין מחלת האסטמה לבין השירות הצבאי. באותם המקרים היה מדובר בחיילים שהתגייסו לצבא כשהם בריאים ובעקבות חשיפה ממושכת לתנאי סביבה קשים כדוגמת אבק וחול פרצה אצלם המחלה. בכל מקרה חשוב להדגיש כי על התובע מוטל הנטל להוכיח קיומן של נסיבות מיוחדות המעידות על תנאי שירות ממושכים בתנאי שדה, חשיפה לאבק וכיוצב'.

לפני כ-10 שנים נחשפתי לרעש ירי חזק ומאז אני סובל מצפצופים באוזני. משרד הביטחון הכיר בפגיעתי וקבע כי אני סובל מטינטון קבוע באוזני. בחלוף השנים הצפצופים באוזני הפכו אותי לאדם רגזן וחסר סבלנות. האם אני יכול לתבוע את משרד הביטחון על מצבי הנפשי הירוד?

משרד הביטחון מכיר בכך שקיימים מקרים בהם נכויות מסוימות נובעות באופן בלתי-אמצעי מהנכות המוכרת. נכות נפשית הנובעת מטנטון הינה אחד מהמקרים הנ"ל. על כן, נראה כי באפשרותך לשקול הגשת תביעה בגין מצבך הנפשי בטענה כי מדובר בנכות מוסבת.

לפני מספר ימים קיבלתי מכתב ממשרד הביטחון, קצין התגמולים לפיו תביעתי להכרה בזכותי כנכה נדחתה מאחר ולא נמצא קשר בין מחלת הנפש ממנה אני סובל לבין תנאי שירותי בצבא. מה באפשרותי לעשות כעת?

במידה והנך סבור כי ההחלטה של משרד הביטחון, קצין התגמולים פגעה בך ו/או לא הייתה מוצדקת, הנך רשאי לפנות לוועדת ערעורים שליד בית משפט השלום ולהגיש ערעור על ההחלטה. את הערעור יש להגיש תוך שלושים יום מהיום שבו ההחלטה הגיעה לידך. במסגרת הערעור תוכל להציג את טענותיך ולהסביר לבין המשפט מדוע טעה קצין התגמולים. לאחר שמיעת טענותיך בסמכות בית המשפט לקבל את הערעור ולבטל את החלטת קצין התגמולים או מנגד לדחות את הערעור ולהותיר את ההחלטה על כנה.

חליתי במחלת הפסוריאזיס (ספחת) אשר הופיעה בזמן שירותי כלוחם ביחידה מיוחדת של המשטרה. בשנת 2001 פניתי למשרד הביטחון בתביעה להכרה בזכותי כנכה אך תביעתי נדחתה. מה באפשרותי לעשות כעת?

חוק הנכים מאפשר לקצין התגמולים לתת החלטה חדשה בכל בקשה, ולשנות את החלטתו הקודמת אף אם ניתנה בה כבר החלטה סופית, אם נתגלה על סמך ראיות חדשות שלא היו בפני נותן ההחלטה הקודמת, כי אותה החלטה בטעות יסודה. בלשון אחר, באפשרותך לבצע פנייה חוזרת לקצין התגמולים ולנסות לשכנעו כי נפלה טעות בהחלטתו משנת 2001.

יש לך שאלות נוספות?

אנו תמיד זמינים כדי לעזור לך. לכל שאלה אחרת, אנחנו כאן כדי להשיב לבקשתך.