תפריט

פרופיל צבאי

דף הבית פרופיל צבאי

משמעותו של פרופיל צבאי

השרות הצבאי דורש מהחייל עומסים גופניים מורכבים שהוא אינו רגיל להם בחייו האזרחיים. כדי למנוע פגיעה בחייל, הגדיר צה"ל סולם ערכים ליכולת גופנית הנקרא פרופיל רפואי. לעתים, מתוך חוסר תשומת לב של המערכת, מועמד לשרות ביטחון או חייל שמשרת, מקבל פרופיל רפואי גבוה ממה שהוא באמת אמור לקבל. דבר זה עשוי להוביל לפגיעה במועמד בכמה אופנים:

 1. שיבוץ צבאי שאינו מתאים

  מועמד לשרות ביטחון עלול לקבל פרופיל רפואי שיוביל לשיבוצו בתפקיד לחימה, למרות שניתן לקבוע לו פרופיל נמוך יותר שיאפשר את שיבוצו בתפקיד שאינו לוחם. לדוגמא, לחייל שזכאי לפרופיל 64 בשל בעיות גב, יקבע פרופיל 72 בגלל חוסר הבנה של המערכת הצבאית והוא ישובץ כלוחם שריון. במצב כזה שבו קיימת אי התאמה בין המצב הרפואי האמיתי של החייל לבין הבנת המערכת את מצב זה עלול להיגרם לחייל נזק בריאותי כבד.

 2. שיבוץ צה"לי מסוכן

  מועמד או חייל משרת עלול לקבל שיבוץ למקצוע שבו יש סכנה פרטנית בשל מצבו הרפואי. מועמד עם בעיות ברכיים מורכבות אשר זכאי לפרופיל 72, אך מקבל פרופיל 82, ונשלח לשרות בחטיבת כפיר, ונגרם לו נזק בלתי הפיך לברכיים. מועמד שסובל מאסטמה קלה שישלח לשרת בתפקיד שבו ייחשף לאבק ולכלוך וייגרם לו נזק בלתי הפיך.

 3. שינוי פרופיל צבאי 

  כיום מועמדים עם פרופיל שאינו מתאים לתפקידי לחימה זכאים לאפשרויות שיבוץ מגוונות הרבה יותר, כגון דובר צהל, להקה צבאית ותפקידי מודיעין וסייבר. מועמד אשר קיבל פרופיל מתאים ללחימה (72 ומעלה) אך למעשה זכאי לפרופיל שאינו מתאים ללחימה (64 ומטה) מפספס הזדמנויות להתמודד על תפקידים נחשקים אשר יאפשרו לו לקבל קרש קפיצה אל העתיד.

יחסו של צה"ל לפרופיל הצבאי

חשוב לזכור כי בשונה מהאזרחות, צה"ל יכול לדרוש מן החייל להמשיך בפעילות גם כאשר קשה לו והוא אינו מסוגל פיזית להמשיך. ולכן כאשר מועמד מגיע לצבא עם פרופיל רפואי אשר אינו משקף את מצבו האמיתי הוא מסכן את בריאותו בצורה משמעותית.

האם ניתן לשנות את הפרופיל הצה"לי לפני הגיוס ובמהלך הגיוס?

משרדנו טיפל ומטפל במקרים רבים של חיילים שכתוצאה משירות בתנאים שאינם מתאימים למצבם הבריאותי, חלו ונפגעו בצורה קשה וחמורה. מקרים רבים ניתן היה למנוע אילו היה נקבע להם מבעוד מועד פרופיל רפואי מתאים!!

ברור לכולנו כי אין לצה"ל שום כוונה לפגוע במועמדים לשרות בטחון ובחיילים. אולם לעתים עומסי המערכת, העובדה כי הרופא בלשכת הגיוס עסוק בלבדוק עשרות חיילים כל יום, וחוסר הבנה של המועמד לגבי הטפסים אותם עליו להביא לצו הראשון גורמים לקבלה של פרופיל רפואי לא מותאם.

אנו במשרד עורכי הדין שחר המאירי ושות', המתמחה בטיפול בתביעות נגד משרד הביטחון ובייצוג חיילים מול הצבא, פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם קבוצה של רופאים בעלי רקע צבאי, אשר מכירים את חוקי השיבוץ וקביעת הפרופיל הצה"ליים, ומעוניינים לעזור למועמדים לשירות לקבל את הפרופיל הרפואי המגיע להם בצורה המיטבית.

מטרתנו לאפשר למועמד את השרות הטוב ביותר לו הוא מתאים ובכך לעזור הן למועמד והן לצבא עצמו.

השירות ניתן הן למועמדים לגיוס והן למשרתים.

חשוב להדגיש כי המידע במאמר זה מובא באופן כללי לידיעה בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי, לעולם יש לבחון כל מקרה לגופו בכדי למצות את כלל הזכויות, ולפעול בדרך הנכונה ביותר עבורכם. 

לקבלת ייעוץ ראשוני ובחינה פרטנית של סיכויי תביעתכם אתם מוזמנים להשאיר פרטים וניצור קשר בהקדם.

לקביעת שיחת ייעוץ מלאו פרטיכם מטה

  אולי יעניין אותך גם...

  פגיעה נפשית בצבא

  חיילים הנפגעים נפשית בצבא חיילים שמשרתים בצה"ל נחשפים לא פעם למצבי לחץ סיכון ודחק נפשי וכתוצאה מכך עשויה להופיע אצל…

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט טראומה

  חוק הנכים קובע שיש להגיש תביעה תוך שלוש שנים ממועד השחרור אחרת תתיישן התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט…

  עזרת מלווה לנכי צהל

  מאמר מאת עורך דין נכי צה"ל שחר המאירי מתי ניתן לנכה צהל סיוע מלווה עזרת מלווה לנכי צהל ניתנת לנכי…

  תביעה על ירידה בשמיעה טנטון

  סובלים מירידה בשמיעה וטנטון? המאמר הבא יסייע לכם להבין טוב יותר מה האפשרויות העומדות בפניכם לקבלת הכרה ופיצוי עבור ירידה…

  שכר טרחה עורך דין משרד הביטחון

  תפקידו של עו"ד לענייני משרד הביטחון עורך דין משרד הביטחון הוא עורך שמתמחה בייצוג נפגעים מול קצין תגמולים במשרד הביטחון….

  ועדות רפואיות משרד הביטחון

  קביעת אחוזי נכות על ידי ועדות רפואיות

  ועדה רפואית משרד הביטחון – מתי מגיעים לועדה? בועדה רפואית של משרד הביטחון נקבעים אחוזי נכות לנכים מוכרים, כלומר נכים…

  ועדות רפואיות משרד הביטחון

  ועדה רפואית משרד הביטחון

  ועדה רפואית משרד הביטחון מאת עורך דין משרד הביטחון שחר המאירי לאחר שהגשתם תביעה למשרד הביטחון ונקבע כי הפגיעה או…

  ועדות רפואיות משרד הביטחון

  תסמונת כאב אזורי מורכב – CRPS בראי אגף השיקום, משרד הביטחון

  תסמונת כאב אזורי מורכב, CRPS או RSD עשויה להופיע לאחר חבלה באחת מהגפיים, כגון קרסול, ברך, מרפק, ויד. תסמונת CRPS…

  דילוג לתוכן