תפריט

פרופיל צבאי

דף הבית פרופיל צבאי
משרד הביטחון אגף השיקום

משמעותו של פרופיל צבאי

השרות הצבאי דורש מהחייל עומסים גופניים מורכבים שהוא אינו רגיל להם בחייו האזרחיים. כדי למנוע פגיעה בחייל, הגדיר צה"ל סולם ערכים ליכולת גופנית הנקרא פרופיל רפואי. לעתים, מתוך חוסר תשומת לב של המערכת, מועמד לשרות ביטחון או חייל שמשרת, מקבל פרופיל רפואי גבוה ממה שהוא באמת אמור לקבל. דבר זה עשוי להוביל לפגיעה במועמד בכמה אופנים:

 1. שיבוץ צבאי שאינו מתאים

  מועמד לשרות ביטחון עלול לקבל פרופיל רפואי שיוביל לשיבוצו בתפקיד לחימה, למרות שניתן לקבוע לו פרופיל נמוך יותר שיאפשר את שיבוצו בתפקיד שאינו לוחם. לדוגמא, לחייל שזכאי לפרופיל 64 בשל בעיות גב, יקבע פרופיל 72 בגלל חוסר הבנה של המערכת הצבאית והוא ישובץ כלוחם שריון. במצב כזה שבו קיימת אי התאמה בין המצב הרפואי האמיתי של החייל לבין הבנת המערכת את מצב זה עלול להיגרם לחייל נזק בריאותי כבד.

 2. שיבוץ צה"לי מסוכן

  מועמד או חייל משרת עלול לקבל שיבוץ למקצוע שבו יש סכנה פרטנית בשל מצבו הרפואי. מועמד עם בעיות ברכיים מורכבות אשר זכאי לפרופיל 72, אך מקבל פרופיל 82, ונשלח לשרות בחטיבת כפיר, ונגרם לו נזק בלתי הפיך לברכיים. מועמד שסובל מאסטמה קלה שישלח לשרת בתפקיד שבו ייחשף לאבק ולכלוך וייגרם לו נזק בלתי הפיך.

 3. שינוי פרופיל צבאי 

  כיום מועמדים עם פרופיל שאינו מתאים לתפקידי לחימה זכאים לאפשרויות שיבוץ מגוונות הרבה יותר, כגון דובר צהל, להקה צבאית ותפקידי מודיעין וסייבר. מועמד אשר קיבל פרופיל מתאים ללחימה (72 ומעלה) אך למעשה זכאי לפרופיל שאינו מתאים ללחימה (64 ומטה) מפספס הזדמנויות להתמודד על תפקידים נחשקים אשר יאפשרו לו לקבל קרש קפיצה אל העתיד.

יחסו של צה"ל לפרופיל הצבאי

חשוב לזכור כי בשונה מהאזרחות, צה"ל יכול לדרוש מן החייל להמשיך בפעילות גם כאשר קשה לו והוא אינו מסוגל פיזית להמשיך. ולכן כאשר מועמד מגיע לצבא עם פרופיל רפואי אשר אינו משקף את מצבו האמיתי הוא מסכן את בריאותו בצורה משמעותית.

האם ניתן לשנות את הפרופיל הצה"לי לפני הגיוס ובמהלך הגיוס?

משרדנו טיפל ומטפל במקרים רבים של חיילים שכתוצאה משירות בתנאים שאינם מתאימים למצבם הבריאותי, חלו ונפגעו בצורה קשה וחמורה. מקרים רבים ניתן היה למנוע אילו היה נקבע להם מבעוד מועד פרופיל רפואי מתאים!!

ברור לכולנו כי אין לצה"ל שום כוונה לפגוע במועמדים לשרות בטחון ובחיילים. אולם לעתים עומסי המערכת, העובדה כי הרופא בלשכת הגיוס עסוק בלבדוק עשרות חיילים כל יום, וחוסר הבנה של המועמד לגבי הטפסים אותם עליו להביא לצו הראשון גורמים לקבלה של פרופיל רפואי לא מותאם.

אנו במשרד עורכי הדין שחר המאירי ושות', המתמחה בטיפול בתביעות נגד משרד הביטחון ובייצוג חיילים מול הצבא, פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם קבוצה של רופאים בעלי רקע צבאי, אשר מכירים את חוקי השיבוץ וקביעת הפרופיל הצה"ליים, ומעוניינים לעזור למועמדים לשירות לקבל את הפרופיל הרפואי המגיע להם בצורה המיטבית.

מטרתנו לאפשר למועמד את השרות הטוב ביותר לו הוא מתאים ובכך לעזור הן למועמד והן לצבא עצמו.

השירות ניתן הן למועמדים לגיוס והן למשרתים.

חשוב להדגיש כי המידע במאמר זה מובא באופן כללי לידיעה בלבד ואינו מהווה יעוץ משפטי, לעולם יש לבחון כל מקרה לגופו בכדי למצות את כלל הזכויות, ולפעול בדרך הנכונה ביותר עבורכם. 

לקבלת ייעוץ ראשוני ובחינה פרטנית של סיכויי תביעתכם אתם מוזמנים להשאיר פרטים וניצור קשר בהקדם.

לקביעת שיחת ייעוץ מלאו פרטיכם מטה

  אולי יעניין אותך גם...

  פיצויים על תביעה בצבא

  פיצויים על תביעה בצבא

  האם ידעתם שבמקרה של פציעה בצבא ניתן לקבל פיצוי כספי משמעותי? במאמר הבא נסביר לכם איזה פיצוי אתם יכולים לקבל…

  קרע ברצועה צולבת בצבא

  תביעה על פריקת כתף בצבא

  פריקת כתף בצבא יכולה להופיע במהלך השירות הצבאי בקרב חיילים וחיילות, בעיקר ביחידות הלוחמות. פריקת כתף תופיע ברוב המקרים על…

  משרד הביטחון אגף השיקום

  פרופיל צבאי

  משמעותו של פרופיל צבאי השרות הצבאי דורש מהחייל עומסים גופניים מורכבים שהוא אינו רגיל להם בחייו האזרחיים. כדי למנוע פגיעה…

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון חבלה רשומה

  תביעה נגד משרד הביטחון חוק התיישנות אנשי כוחות הביטחון כגון חיילים, שוטרים וסוהרים שנפגעו במהלך ועקב שירותם, רשאים להגיש תביעה למשרד…

  תביעות נזיקין ורשלנות נגד המדינה

  תביעות נזיקין ורשלנות נגד המדינה, צה"ל ומשרד הביטחון

  כפי שפורסם לאחרונה, בתאריך 27.04.17 נכנס לתוקפו תיקון לחוק הנכים שהגביל את זכותם של אנשי קבע, שוטרים, סוהרים, אנשי שב"כ…

  תביעה על החמרת מצב במשרד הביטחון - בדיקה מחדש

  תביעה על החמרת מצב במשרד הביטחון – בדיקה מחדש

  תביעה על החמרת מצב במשרד הביטחון – הגדלת אחוזי נכות המידע שנביא במאמר זה עשוי להוביל להגדלת אחוזי הנכות והוא…

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט טראומה

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט טראומה

  חוק הנכים קובע שיש להגיש תביעה תוך שלוש שנים ממועד השחרור אחרת תתיישן התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט…

  עזרת מלווה לנכי צהל

  עזרת מלווה לנכי צהל

  מאמר מאת: עורך דין נכי צה"ל שחר המאירי מתי ניתן לנכה צהל סיוע מלווה? עזרת מלווה לנכי צהל ניתנת לנכי…

  דילוג לתוכן