תפריט

תיקון חוק הנכים (תגמולים ושיקום) – נכה צה"ל או נכה ביטוח לאומי

דף הבית תיקון חוק הנכים (תגמולים ושיקום) – נכה צה"ל או נכה ביטוח לאומי

חוק נכי צה"ל או ביטוח לאומי

נכון להיום, מאפשר חוק הנכים לכל חייל שמשרת בשירות חובה וקבע, לרבות לשוטרים, סוהרים, אנשי משרד ראש הממשלה, לפנות למשרד הביטחון בתביעה להכרה בזכותם לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) על מנת לקבל הכרה כנכי צה"ל, ובלבד שיוכיחו כי נגרמה להם נכות כתוצאה מתנאי שירותם. כל זה עומד להשתנות החל מתאריך 27.04.17 – מועד כניסתו של תיקון חוק הנכים לתוקף.

החוק החדש מול הישן

בעוד שהיום, לפני כניסת התיקון לחוק לתוקף, נקבע כי זכאי להגיש תביעה חייל שאיבד את הכושר לפעול פעולה רגילה, בין גופנית ובין שכלית, או שפחת כושר זה כתוצאה של חבלה שאירעה בתקופת שירותו ועקב שירותו, קובע התיקון לחוק כי אנשי קבע שיחבלו או יפצעו לאחר 27.04.17, לא יהיו זכאים להגיש תביעה אלא אם החבלה נגרמה בפעילות מבצעית או באימון לפעילות מבצעית, או באירוע אחר שאופייו, מהותו ונסיבותיו ייחודים לשירות.
במילים אחרות, כל אותם אנשי קבע שנחבלו באירועים כגון נפילה במדרגות, חבלה ביום ספורט, תאונות דרכים בדרך לעבודה וחזרה ממנה, חבלה בבסיס, לא יהיו זכאים לפנות למשרד הביטחון לאחר כניסתו של התיקון לחוק לתוקף.

מחלות ותיקון חוק נכי צה"ל

בכל הנוגע למחלות, קובע התיקון כי אנשי קבע לא יהיו זכאים להגיש תביעה אלא אם יחלו באחת מהמחלות שיופיעו ברשימה מצומצמת שתקבע בחוק, ובתנאי שהמחלה תתפרץ על רקע אירוע שאופייו, מהותו ונסיבותיו ייחודים לשירות.
אנשי קבע שיחלו במחלות שאינן מופיעות ברשימה (נכון למועד כתיבת מאמר זה) כגון: מחלות נפש, סוכרת, דלקות פרקים, פסוריאזיס, מחלות אורתופדיות ניווניות, לא יהיו זכאים לפנות בתביעה למשרד הביטחון.
אנשי קבע ובכלל שוטרים, סוהרים, אנשי משרד ראש הממשלה שלאחר התיקון לחוק הנכים לא יהיו זכאים להגיש תביעה לפי חוק הנכים, יוכלו להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה כנפגעי עבודה בהתאם להוראות החוק.

חשוב להדגיש כי התיקון לחוק הנכים לא חל במקרים הבאים

 1. תביעה שמתייחסת להופעת מחלה או החמרת מחלה שהתגלו לפני 01.01.2014.
 2. תביעה שמתייחסת להופעת חבלה או החמרת חבלה שהתגלו לפני 27.04.17.
 3. על החמרה של נכות שכבר הוכרה על ידי קצין התגמולים לפי חוק הנכים.

הערות חשובות לסיום

התיקון לחוק הנכים קובע כי חייל בשירות קבע שמשרת ברציפות לשירות חובה, רואים אותו בששת החודשים הראשונים של שירות הקבע כחייל שאינו בשירות קבע, כלומר חייל שנחבל או חלה בפרק זמן זה יהיה זכאי לפנות למשרד הביטחון במקום לביטוח הלאומי.

התיקון לחוק מאפשר גם למיועדים לשירות להגיש תביעה, כלומר שהחל מיום 27.04.17 מי שנמצא בהכשרה קדם צבאית או נבחן ליחידות התנדבות, זכאי להגיש תביעה לפי חוק הנכים.

במידה וחליתם או נחבלתם במהלך שירות קבע, או שהנכם שוטרים סוהרים או אנשי משרד ראש הממשלה – שקלו להגיש תביעה טרם כניסת התיקון לחוק לתוקף.

רפואה שלמה.
שחר המאירי עורך דין משרד הביטחון

לקביעת שיחת ייעוץ מלאו פרטיכם מטה

  אולי יעניין אותך גם...

  עזרת מלווה לנכי צהל

  מאמר מאת עורך דין נכי צה"ל שחר המאירי מתי ניתן לנכה צהל סיוע מלווה עזרת מלווה לנכי צהל ניתנת לנכי…

  התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט טראומה

  חוק הנכים קובע שיש להגיש תביעה תוך שלוש שנים ממועד השחרור אחרת תתיישן התיישנות תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט…

  שכר טרחה עורך דין משרד הביטחון

  תפקידו של עו"ד לענייני משרד הביטחון עורך דין משרד הביטחון הוא עורך שמתמחה בייצוג נפגעים מול קצין תגמולים במשרד הביטחון….

  תביעה למשרד הביטחון – טפסים

  תביעה נגד משרד הביטחון טפסים – עו"ד משרד הביטחון שחר המאירי הגשת תביעה נגד הביטחון מוגשת על גבי טופס תביעה…

  שחר המאירי תגמול עבור נכות

  פגיעות אופייניות של חיילים בשירות צבאי

  קביעת אחוזי נכות חלק ניכר מהפגיעות שחווים חיילים בזמן שירותם הצבאי, הן פגיעות אורתופדיות כגון: בעיות ברכיים, נקעים בקרסוליים, פריקות…

  ועדות רפואיות משרד הביטחון

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – לא מפחידות כמו שאתם חושבים !

  ועדות רפואיות משרד הביטחון – דגשים חשובים במאמר זה אסביר על ועדות רפואיות משרד הביטחון, אמליץ כיצד להתכונן לועדה הרפואית,…

  מדריך להגשת תביעה למשרד הביטחון

  המדריך המלא להגשת תביעה למשרד הביטחון – עורך דין משרד הביטחון שחר המאירי. כמי שעוסק בייצוג נכי צה"ל ואנשי כוחות…

  היתרונות בהליך גישור משפחה – עורכת דין נורית הריס

  בני זוג שיגיעו לכדי הליך גירושים עשויים לחוות תהליך קשה ביותר. פירוק התא המשפחתי המספק מענה לשלל צרכיו של כל…

  דילוג לתוכן